Kimlikten İsim Sildirme Davası

Kimlikten isim sildirme bireylere 4721 sayılı Medeni Kanun tarafından tanınan haklardan birisidir. Buna göre vatandaşlar memnun olmadıkları isimlerini kimlikten isim sildirme davası açarak kaldırabilmektedir.  Kimlikten isim sildirme davası açacak bireylerin söz konusu kanun uyarında haklı bir isim sildirme nedenine ihtiyaçları vardır. Kanun bireylerin mahkemede öne sürecekleri haklı nedenleri tek tek açıklamamaktadır. Bunun yerine bireylerden açacakları kimlikten isim sildirme davası içerisinde hakim kanaati oluşturmalarını istemektedir.

Kimlikten İsim Sildirme Davası Nasıl Açılır

Kimlikten isim sildirme davası içerisinde hakim kanaati oluşturulması zor bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle bireylerin etkin bir savunma yapmaları esas unsurdur. Kimlikten isim sildirme davası içerisinde sıklıkla öne sürülebilen nedenler bulunmaktadır. Fakat hakimler kimlikten isim sildirme kararı verirken bireylerin bir yandan öne sürdükleri nedeni incelerken diğer yandan davayı açan bireyin eğitim durumu , ailevi yapısı, mesleki kariyeri gibi sosyo ekonomik unsurları da göz önüne almaktadır.

Advertisement

Kimlikten isim sildirme davası için sıklıkla öne sürülen nedenler ise, ismin komik olması  nedeniyle kimlikten isim sildirme, ismin Türkçe olmaması nedeniyle kimlikten isim sildirme, ismin ahlaka aykırı olması nedeniyle kimlikten isim sildirme, ismin bireyin mesleki kariyerini zedeleyebilecek nitelikte olması nedeniyle kimlikten isim sildirme… şeklinde sıralanabilmektedir.

Kimlikten İsim Sildirme Davası Ne Kadar Sürer?

Kimlikten isim sildirme davası açacak bireyler açısından süreç içerisinde zorlu aşamalar bulunmaktadır. Yetkili mahkemenin doğru saptanması, kimlikten isim sildirme davası için gerekli belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması, dava içerisinde öne sürülen isim sildirme nedeninin hakim kanaati kazanması adına doğru savunma yapılması gibi bireyleri zorlayacak aşamalarda adımların doğru atılmaması kimlikten isim sildirme süresini uzatabileceği gibi açılacak olan kimlikten isim sildirme davasının reddi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bireylerin herhangi bir kötü bir sürpriz ile karşılaşmamaları adına açacakları kimlikten isim sildirme davası için isim sildirme avukatı tutmaları önerilir. İsim sildirme avukatı müvekkillerinin kimlikten isim sildirme taleplerinin en kısa süre içerisinde yerine getirilmesi adına hukuki süreci yönetmektedirler. Kimlikten isim sildirme davası için tutulacak olan isim sildirme avukatı bireylere mutlak fayda sağlamaktadır. Gerek kimlikten isim sildirme süresi olsun gerekse de kimlikten isim sildirme sonrasında bireylerin yaşayabileceği hak kayıpları olsun isim sildirme avukatı tutulması bireylerin menfaatine olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir