Kadına Şiddetin Cezası

Darpa uğramış ve darp raporu almış olan bir kadın şikâyette bulunduğu zaman bu suçu işleyen ve şiddeti yapan kişinin alacağı ceza nedir? Kadına şiddetin cezası için değişik olasılıklar ortaya çıkabilir. Her olayın özelliğine göre alınacak olan ceza farklılaşmaktadır. Eğer yapılan eylem kötü muamele, öldürmeye teşebbüs, cinsel suçlarla yapılmıyorsa bu tarz durumlarda daha farklı cezalar içermektedir. Bu durumlar yoksa yapılan eylem kasten yaralama olarak nitelendirilir.

Kasten yaralanma durumunda da yaralamanın tıbbi bir müdahale ile geçip geçmeyeceğine bakılmaktadır. Kasten yaralamada yaralama basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek durumdaysa o zaman zanlı 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası almaktadır. Eğer tıbbi müdahale ile giderilemeyecek bir yaralanma durumu varsa eylemi yapan suçlu bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası almaktadır. Kasten yaralamada basit yaralama meydana geliyor ise şikâyete tabi bir suç olmaktadır.

Şiddete uğrayan kadınlara koruma atanıyor mu? Ayrıca koruma ataması yapıldıktan sonra polis ne kadar süreyle kadını koruma altına almaktadır? Kaymakamlık ve valilik olan mülk-i amir ya da polis amiri tarafından yaşanan şiddet olayının niteliğine göre ihbar ve şikâyet göz önünde bulundurularak mağdurun hayati tehlikesi eğer var ise onun talebi üzerine kadın için geçici koruma altına alma tedbiri verilmektedir.

Kadına şiddet cezası için öncelikle dava açılmaktadır. Açılan davada koruyucu tedbir alınması istenebilir. Eğer koruyucu tedbir alınması isteniyor ise şiddete uğrayan kadının bir belge veya delil sunmasına gerek yoktur. Alınan tedbir kararları en fazla 6 aylık olmaktadır. Başvurular neticesinde hâkim eğer gerekli görürse bu süreyi uzatabilir. 4320 sayılı kanuna göre şiddet gören kadınlar şiddet gördükleri kişi hakkında uzaklaştırma kararı alabilirler. Aynı zamanda boşanma davası ile hem manevi tazminat hem de maddi tazminat davası açabilirler. Nafaka hakları bulunmaktadır. Şiddet eylemini gerçekleştiren kişiye de ceza davası açmaya hakları bulunmaktadır.

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddet nedir? Sadece kadın olduğu için kadınlara uygulanan ve cinsiyetin negatif ayrımcılığına dayanan zararlı davranışlar ve tutumlardır. Kadına şiddet tüm dünyanın ortak sorunu olmaktadır. Kadına şiddet sadece fiziksel değil psikolojik olarak da karşımıza çıkar. Ülkemizde özellikle kadınlar aile içi şiddete uğramaktadırlar ve genellikle bu suçları gizlemek isterler. Yaralama, cinayet, tecavüz gibi hem fiziksel hem de psikolojik saldırılar şiddet içerisinde değerlendirilmektedir. Kadına karşı yapılan şiddet bir kişiye ya da kişilere yönelik olarak fiziksel, simgesel, kültürel olguların tümüne karşı yapılan zararlı davranışlardır.

Advertisement

Kadınlara yapılan şiddetin sebepleri nelerdir? Erkekler tarafından yapılan şiddetin toplum tarafından normal görülmesi, eğitimsizlik, kadına karşı yapılan güç gösterisi, ailevi ve ekonomik problemler, madde kullanımı, medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri, alkol bağımlılığı gibi çeşitli faktörleri bulunmaktadır. Şiddet kendi içerisinde fiziksel şiddet, duygusal şiddet, sözlü şiddet, ekonomik şiddet, psikolojik şiddet ve cinsel şiddet olarak ayrılmaktadır. Bu şiddet türlerinin birbiriyle ilişkisi bulunmaktadır ve şiddet çok yönlüdür.

Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı?

Şiddete uğrayan kadınlar asla sessiz kalmamalı ve bu durumdan utanmamalıdır. Bundan sonraki süreçte de kendisini korumak için mutlaka şikâyette bulunmalıdır. Karakola giderek tutanak tutulması gerekir. Şiddet gören kadın darp raporu almalı ve aile içi şiddet gördüğünde hemen boşanma davası için aile mahkemesi ve cumhuriyet savcılığına başvuru yapmalıdır. Bununla birlikte, eğer kadın koruyucu bir tedbir alınmasını istiyorsa bunun için herhangi bir belge veya delilin olmasına gerek yoktur. Taciz veya şiddete uğrayan kadının yapması gerekenler nelerdir ve nereye başvurmalıdır?  Şiddet mağduru olan kadın ilk etapta mutlaka bulunduğu yerdeki Jandarma’ya ulaşmalı, polise haber vermelidir. Eğer bir tıbbi müdahale yapılması gerekiyorsa sağlık kuruluşuna gitmeli, şiddet gördüğünü mutlaka dile getirmeli ve darp raporu almalıdır.

Şiddet gören kadınlar doğrudan Cumhuriyet Savcılığı’nda şikayetçi olabilirler. Ayrıca il ve ilçe sosyal hizmetler müdürlükleri, belediyeler, baroların kadın dayanışma merkezleri, mor çatı gibi çeşitli kadın örgütlerinden de yardım isteme hakları bulunmaktadır. Ayrıca kadına şiddet hattı olan alo 183’ü arayabilirler. Alo 183 hattı, çocuk, kadın, özürlü, sosyal hizmet danışma hattı olup şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali bulunan kadınlara ekonomik, psikolojik, hukuki destek vermektedir.

Kadına şiddet hattı kapsamında acil danışma hatları:

  • ALO 112 Acil Tıbbi Yardım Hattı
  • ALO 155 Polis İmdat
  • ALO 156 Jandarma İmdat
  • ALO 157 İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım ve İhbar Hattı
  • ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Danışma Hattı
  • Kadın Meclisleri Danışma Hattı: (0505) 004 11 98
  • Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı: (0212) 656 96 96 ve (0549) 656 96 96

Erkeklerin Kadınlar Üzerinde Uyguladığı Şiddetin Etkileri Neler Olmaktadır?

Şiddetin kadınlar üzerindeki etkileri birbirinden farklı boyutlarda olmaktadır.

Psikolojik etkiler:

Utanç, suçluluk, korku, başkasına güvenmekte zorlanma, kendini çaresiz hissetme, yalnız hissetme, kendine olan saygısını ve güvenini kaybetme, sürekli endişeli gergin olma, kaygılı olma, sürekli tetikte olma, kendini değersiz hissetme, sürekli kötü bir şeyler olacakmış hissine kapılma, olaylara aşırı duygusal tepki verme, kendine zarar verme, alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı, cinsel bozukluklar, yeme bozuklukları, öfke patlamaları, uyku bozuklukları, kendini kaybetmiş gibi hissetme, kendini geri çekme, kendini yalnızlaştırma gibi önemli psikolojik sonuçlar doğurmaktadır.

 Fiziksel etkiler:

Kalıcı sakatlıklar, yaralanmalar, ölüm, kronik şekilde ortaya çıkan ağrılar, sağlık sorunları, düzenli beslenememe, mide ağrısı, baş ağrısı, bayılma nöbetleri, ruhsal sıkıntıların bedene yansıması, ölü doğum oranları, kürtaj gibi birçok etki ortaya çıkmaktadır.

 Toplumsal etkiler:

Erken annelik, erken evlilik, toplumsal izolasyon, okul ve iş devamsızlıkları, bebek kaybı, ekonomik zarar, iş göremezlik durumu, okul kaybı, iş kaybı, yoksullaşma, aile ilişkileri gibi birçok toplumsal etkilere yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir