İsim ve Soyisim Nasıl Değiştirilir?

İsim ve soyisim bireyleri toplum içerisinde diğer bireylerden ayırt etmek amacı ile kullanılmaktadır. Türk Medeni Kanunu vatandaşlara isim ve soyisim değiştirme hakkı tanımaktadır. Kanuna göre isim ve soyisim değiştirmek için öncelikle isim değiştirme davası ya da soyisim değiştirme davası açmak gerekir. Bireylerin yasal olarak isim ve ya soyisim değiştirmeleri için Medeni Kanun haklı bir gerekçelerinin olmasını ve isim ya da soyisim değiştirme işleminden bireylerin fayda sağlaması gerektiğine değinmektedir.

İsim ve Soyisim Nasıl Değiştirilir?

İsim ve soyisim nasıl değiştirilir diye merak eden bireylerin yerleşim yerlerinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmaları gerekmektedir.  İsim ve soyisim değiştirme davası için bireyler yalnızca ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapabilmektedirler.

İsim ve soyisim nasıl değiştirilir diyen kişilerin açısından isim ve soyisim değiştirme işlemi zor bir süreç olabilmektedir. Özellikle süreç içerisinde  bürokratik işlemlerin fazla olması nedeniyle bireyler sıklıkla hata yapabilmektedirler. İsim ve soyisim değiştirme dava süreci içerisinde bireylerin yapacakları hatalar dava sürecinin 7 8 ay gibi bir sürede neticelenebileceği gibi isim ve soyisim değiştirme davasının reddi gibi bir durumla da karşılaşılabilmektedir.

Advertisement

İsim ve soyisim değiştirme davalarında bireylerin taleplerinin gerçekleşmesi ancak mahkeme içerisinde hakim kanaati oluşturulması ile mümkündür. İsim ve soyisim değiştirme davalarında bireylerin doğru şekilde savunma yapmaları onlara isim veya soyisim değiştirme kararı alınmasında yardımcı olmaktadır.

İsim ve soyisim değiştirme davaları arasında bir kıyaslama yapıldığı zaman hakimler isim değiştirme kararını daha kolay verebilmektedir. İki davada da bireylerin öne sürdükleri haklı neden ile birlikte hakimler değişiklik talebinde bulunan bireyin sosyo ekonomik yapısını da incelemektedir.  Bu durumda isim ve soyisim değiştirmek isteyen kişilerin öne sürecekleri haklı neden herkes için aynı sonucun ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Bu nedenle bireyler kendilerini en iyi şekilde savunarak isim veya soyisim değiştirme kararı alabilecek uzman bir avukat ile iletişime geçerek vekalet verlebilirler.

İsim değiştirme avukatı ya da soyisim değiştirme avukatı tutulması bireylere 2 3 ay gibi bir sürede taleplerinin yerine getirilmesini sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir