İsim Sildirme Davası Nasıl Açılır?

İsim sildirme 4721 sayılı Medeni Kanun’un Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanıdığı haklardan birisidir. Kanun bireylerin Nüfus Müdürlüğü’ne kayıtlı isimlerini sildirebilmelerini belirli şartlara bağlamaktadır. İsim sildirme ancak şartların yerine getirilmesi durumunda gerçekleşir. Öncelikle söylemeliyiz ki nüfusa kayıtlı ve kimlikte yer alan ismin yasal olarak sildirilmesi için bireylerin isim sildirme davası açmaları gerekmektedir.

İsim Sildirme Davası Nasıl Açılır

İsim sildirme davası nasıl açılır diyen kişilerin davayı açmaları gereken yer Asliye Hukuk Mahkemesidir.  İsim sildirme talebi ile açılacak olan davanın görüleceği yer mahkemesi ise davayı açacak olan kişinin ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

İsim sildirme davası zor bir süreci ifade etmektedir. Özellikle isim sildirme davası için öne sürülecek olan haklı nedenlerin 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde tek tek açıklanmamış olması ve açılacak olan isim sildirme davası içerisinde hakim kanaati oluşturmanın zorunluluğu bireylere etkin bir savunma yapılarak isim sildirme kararı almanın zorluğunu ifade etmektedir.

İsim sildirme davası içerisinde hakim kanaati olması adına etkin bir savunma yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde isim sildirme davası

Advertisement
 reddedilecektir. İsim sildirme davası içerisinde etkin bir savunma yapılabilmesi adına bireylerin hukuki destek almaları onların menfaatine olmaktadır. İsim sildirme davası için isim sildirme avukatı tutulması durumunda bireyler istedikleri sildirme işlemine en kısa süre içerisinde ulaşabileceklerdir.

İsim sildirme davası nasıl açılır diyen kişiler açısından isim sildirme davaları içerisinde isim sildirme avukatı tutulması durumunda dava genellikle 3 4 ay gibi bir süre zarfında neticelenmektedir. İsim sildirme avukatı tutulmadığı durumlar da ise dava 7 8 ay sürebilirken diğer yandan isim sildirme davasının reddi gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle isim sildirme davası nasıl açılır şeklinde soru soran kişilerin profesyonel destek almaları önerilmektedir.

İsim sildirme avukatı, isim sildirme davalarında uzman olan ve müvekkiline gerek davanın en kısa süre içerisinde neticelenmesi gerekse de dava neticesinde doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi adına hukuki destek vermektedir. Bireylerin isim sildirme davası için isim sildirme avukatı tutmaları dava sürecinde mutlak fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir