İsim Ekletme Davası

İsim bireylere anne ve babaları tarafından konulmaktadır. Kimi zaman bireyler isimlerinden memnun olmamaları nedeniyle mevcut isimleri değiştirmek ya da kimlikteki isimlerine yeni bir isim ekletmek istemektedirler. Yeni bir isim ekletme işlemi için bireylerin yasal olarak isim ekletme davası açması gerekmektedir. İsim ekletme davası açılmaksızın bireyler nüfus cüzdanlarına yeni bir isim ekletememektedir. İsim ekletme davası açacak kişilerin bilmesi gereken Medeni Kanun bireylere isim ekletme işlemi gerçekleştirebilmeleri için isim ekletme şartları öne sürmektedir. İsim ekletme şartlarının yerine getirilmemesi durumunda ise açılacak olan isim ekletme davası reddedilecektir.

İsim Ekletme Davası

İsim ekletmek için öncelikle isim ekletme haklı nedenine sahip olunmalıdır. Sonrasında ise bireylerin dava içerisinde haklı nedeni öne sürerek hakim kanaati oluşturması gerekir. Hakim kanaati oluşturmaksızın isim ekletmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle isim ekletme davası açacak bireylerin doğru bir savunma yapmaları gerekmektedir. Bireylerin hukuki bilgilerinin yetersiz olduğu kabul edilirse bu açıdan isim ekletme avukatı tutmaları önerilmektedir.

Advertisement

İsim ekletme davasının açılması gereken yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. İsim ekletme talebiyle dava açacak olan bireylerin yerleşim yerlerindeki Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir. Burada yerleşim yerinden kasıt bireylerin resmi ikamet adresidir ve bireyler resmi ikamet adresleri dışında bir yerde bu davayı açamamaktadırlar.

İsim Ekletme Davası İşlemleri

İsim ekletme davası zor bir süreci ifade etmektedir. Bu süreç içerisinde bireylerin atacakları adımları iyi bir şekilde süzerek atması davanın en kısa süre içerisinde neticelenmesine katkı sağlayacaktır. Aksi durumda dava süresi 7 8 ay alabileceği gibi isim ekletme davasının reddi gibi bit durumla da kaşılaşıla bilmektedir.

İsim ekletme dava süreci için bireylerin isim ekletme avukatı tutmaları onlara süreç içerisinde mutlak fayda sağlamaktadır. İsim ekletme avukatı dava için gerekli belgelerin hazırlanmasından yeni nüfus cüzdanı alınmasına kadar olan tüm süreci yöneterek bir anlamda müvekkillerinin hiçbir uğraşıya girmeden talebinin yerine getirilmesini sağlayabilmektedir. İsim ekletme davası için isim ekletme avukatı tutulması bir yandan en kısa süre içerisinde isim ekletme olanağı sağlarken diğer yandan dava neticesinde doğabilecek hak kayıplarını da önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir