İsim Düzelttirme Davası Açmak İstiyorum

İsim düzelttirme kavramı, bireylerin isimlerinin Nüfus Memurunun hatası nedeniyle Nüfus Kayıtlarına yanlış kayıt edilmesi nedeniyle mevcut kaydın düzeltilmesi anlamına gelmektedir. İsim düzelttirme davası açılmaksızın ismin düzeltilmesi mümkün olmamaktadır. İsim düzelttirme davası açmak istiyorum diyen bireyler sıklıkla isim düzelttirme davası ile isim değiştirme davasını karıştırabilmektedir. İsim değiştirme davası ile isim düzelttirme davası birbirinden farklı dava türleridir. İsim düzelttirme davası mevcut ismin yanlış yazılmasından kaynaklı açılmış olup davanın taraflarından birisi Nüfus Müdürlüğü’dür. İsim değiştirme davası ise mevcut isim yerine farklı bir isim konulması adına açılan bir davadır.

İsim Düzelttirme Davası Açmak İstiyorum

İsim düzelttirme davası açmak istiyorum diyen bireyler açısından davanın açılacağı yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.  İsim düzelttirme talebiyle bireyler resmi ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Asliye hukuk Mahkemelerine başvuru yapmak durumundadırlar.

Nüfus cüzdanında yanlış yazılmış olması nedeniyle ismin düzeltilmesi talebinde bulunacak bireyler, isminin yanlış yazılmasının sıkıntısını gündelik yaşamda ya da resmi işlemlerde sıklıkla yaşamaktadırlar. Bu nedenle ismin düzeltilmesi bireyler adına önemlidir.

Advertisement

İsim düzelttirme davası açmak istiyorum diyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise dava sürelerinin uzun olduğudur. İsim düzelttirme davaları genellikle 7 8 ay gibi bir zaman zarfında neticelenmektedir. İsim düzelttirme davalarında süreyi belirleyen bazı kriterler vardır. Örneğin davanın açılacağı Asliye Hukuk Mahkemesinin iş yoğunluğunun fazla olması dava süresini de uzatmaktadır.

isim düzeltme davasının süresini azaltmak mümkündür. Bireylerin isim düzelttirme davası için isim düzelttirme avukatı tutması gerekli evrakların en kısa süre içerisinde hazırlanması, dava gününün erkene çekilmesi, dava içerisinde etkin savunma yapılması ve tek celsede davanın sonuçlandırılması gibi olanaklar sağlamaktadır. Bireylerin isim düzelttirme avukatı tutmaları durumunda isim düzelttirme davası aşağı yukarı 3 ay gibi bir süre alabilmektedir.  Bu nedenle isim düzelttirme davası açacak kişilerin zaman kazanmaları adına isim düzelttirme avukatı tutmaları onların menfaatine olmaktadır.

İsim düzelttirme avukatı bir yandan müvekkillerinin en kısa süre içerisinde isim düzelttirebilmesi adına hukuki hizmet verirken diğer taraftan da isim düzelttirme işleminden bireyin hak kaybı yaşamamasını sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir