İsim Değişikliği Davası Hakkında Bilgi

İsim, bireyleri toplum içerisinde birbirinden ayırmaya yarayan özelliklerden birisidir. Kişilere isimlerini anne ve babaları koymaktadır. Kimi zaman insanlar isimlerinden memnun olmamaktadır. İsimlerinden memnun olmayan kişiler yasal olarak isim değişikliği yapmak istemektedirler. Yasal olarak isim değişikliği yapılabilmesi ancak isim değişikliği davası açmak ve dava neticesinde isim değişikliği kararı almakla mümkündür. Bu yazımızda isim değişikliği davası hakkında bilgi vereceğiz.

İsim Değişikliği Davası Hakkında Bilgi

İsim Değişikliği Gerçekleştirmenin Şartları Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu’na göre vatandaşların isim değişikliği yapabilmesi ancak hakim kanaati oluşması durumunda olabilmektedir.  Hakimler davayı açan kişinin isim değişikliği için öne sürdüğü gerekçenin haklılığına karar verirken bireylerin sosyo- ekonomik yapılarını eğitim durumlarını, mesleki durumlarını göz önünde bulundurarak inceleme yaparlar.

İsim Değişikliği Davasını Kimler Açabilir?

İsim değişikliği davasını, yasal olarak dava açmalarında bir engel olmayan her birey açabilir. Yasal olarak dava açamama durumuna örnek vermek gerekirse, 18 yaşından küçük yani reşit olmayan kişiler isim değişikliği davası açamamaktadırlar. Onlar adına isim değişikliği davasını velayet sahibi kişiler açabilmektedir.

İsim Değişikliği Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İsim değişikliği davası açacak olan kişiler davayı yetkili mahkemede açmalıdırlar. İsim değişikliği davası için yetkili mahkemeler Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Dava açmak isteyen kişiler, ikamet ettikleri yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemelerine isim değişikliği davası açmak durumundadırlar. Her istenilen yerde isim değişikliği davası açılamamaktadır.

Advertisement

İsim Değişikliği Davası Ne Kadar Sürer?

İsim değişikliği davası süresi, davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne ve isim değişikliği avukatı tutulup tutulmamasına göre değişiklik göstermektedir. Mahkemenin iş yükünün az olması durumunda daha erken dava günü alınabilmektedir. Tabi ki bir de uzman isim değişikliği avukatı tarafından hukuki destek almak isim değişikliği davasının 2 3 ay gibi bir süre zarfında neticelenmesini sağlamaktadır. İsim değişikliği avukatı müvekkilinin en kısa sürede isim değişikliği isteminin yerine getirilmesi adına hukuki destek vermektedir.

İsim değişikliği Ücreti Ne Kadardır?

İsim değişikliği davası içerisinde ödenecek olan meblağ farklılık gösterecektir. İsim değişikliği ücreti ne kadar tutar sorusunun cevabı davanın açılacağı mahkemenin masrafları ve isim değişikliği avukatı deneyimine göre değişmektedir. Tam bir fiyat almak için isim değişikliği avukatı ile iletişime geçilmesi en sağlıklı sonucu verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir