Adım Yanlış Yazılmış Düzelttirmek İstiyorum

Kimi zaman bireylerin isimleri nüfus memurunun hatasından dolayı nüfus kayıtlarına yanlış geçebilmektedir. Bu durumda bireylerin resmi isimleri istenilenden farklı olmaktadır. Sıklıkla yaşanılan bu durumlarda bireylerin isimlerini düzeltmek istemeleri durumunda isim düzeltme davası açmaları gerekmektedir.  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu bireylere isim düzeltme hakkı tanımaktadır. Bu nedenle adım yanlış yazılmış düzettirmek istiyorum diyen bireylerin Nüfus Müdürlüğü’ne karşı isim düzetme davası açmaları gerekmektedir.

Adım Yanlış Yazılmış Düzelttirmek İstiyorum

İsim düzeltme davası sıklıkla karşılaşılan bir dava türüdür. Fakat çoğu zaman bireyler isim değiştirme davası ile isim düzeltme davasını karıştırabilmektedir. İsim değiştirme davalarında mevcut ismin yerine farklı bir isim kullanmak talep edilmektedir. İsim düzelttirme davalarında ise bireyler nüfus memurunun hatasından kaynaklanan ismin yanlış kayıt edilmesi nedeniyle açılan bir davadır ve davanın taraflarından birisi Nüfus Müdürlüğü olmaktadır.

İsmin yanlış kayıt edilmesi nedeniyle bireyler günlük hayatta olmasa da resmi işlemler sırasında sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu nedenle isim düzeltme davası açılması önemlidir. İsmin bir kere yanlış kayıt edilmesi bireylerin  yanlış kayıt edilmiş isimle resmi işlemleri yürütmelerini gerektirmektedir. Nüfus cüzdanındaki yanlış kayıt edilmiş isim nedeniyle bireylerin alacakları diploma, ehliyet, hastane kayıtları, girecekleri sınavlar, tapu kayıtları… gibi tüm resmi işlemler etkilenmektedir. Ve bireylerin isim düzetme davası açmamaları durumunda hayatları boyunca bu durum devam etmektedir. O yüzden açılacak olan isim düzeltme davası ile bireyler bu durumlardan sıyrılabilmektedirler.

Advertisement

İsim düzeltme davası zor ve uzun bir süreç olabilmektedir. Süreç içerisinde atılacak adımların yanlış olması dava sürecinin 7 8 ay gibi bir zaman diliminde neticelenmesine neden olacağından dolayı bireylerin aşağı yukarı 2 ay içerisinde isim düzetme işlemini gerçekleştirmeleri için isim düzeltme avukatı tutmaları önerilmektedir.

İsim düzeltme avukatı müvekkillerinin en kısa süre içerisinde isim düzeltebilmeleri adına hukuki hizmet veren kişilerdir. İsim düzeltme davaları içerisinde deneyimli olmaları nedeniyle en kısa süre içerisinde müvekkillerinin isim düzeltme taleplerinin yerine getirilmesinin dışında isim düzeltme avukatı müvekkilinin isim düzeltme işleminden sonra karşılaşabileceği hak kayıplarının da önüne geçebilmektedir. O halde isim düzeltme avukatı tutulması bireylere mutlak fayda sağlamaktadır.

İsim düzeltme davalarında avukat tutulması zorunlu değildir fakat ülkemizde dava sürelerinin uzun olması isim düzeltme avukatı tutulması ihtiyacını da artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir